A Természetvédelmi Világalap (WWF) szerint a Földön több mint 1,1 milliárd ember nem jut vízhez, és közel 3 milliárd valamilyen szinten átéli a klímakatasztrófa által felgyorsuló vízhiányt.
A GE Research eldöntötte, hogy valamilyen szinten igyekszik megoldást találni a problémára, és több amerikai egyetemmel a levegőt az életet fenntartó folyadékká átalakító, hordozható eszközt nyomtatnak.
Az AIR2WATER kezdeményezést az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának Fejlett Védelmi Kutatási Projektek Ügynöksége, ismertebb nevén a DARPA támogatja. Az ügynökség Légköri Vízkinyerés programjának szerves részét képező négyéves kutatásfejlesztéshez 14,3 millió dollárral járnak hozzá.
Mivel DARPA, és katonai projektről van szó, az eszközt először a hadsereg használhatja, de aztán nyilvánvalón máshol is elterjed, ahol szükség van rá. Elég kompakt és könnyű lesz ahhoz, hogy négy ember elbírja, ugyanakkor 150-nek tud majd elegendő napi vizet „termelni.”
Háborús zónákban nehéz és problémás a vízszállítás. Logisztikailag és árban egyaránt költséges, emberéletekbe kerülhet. A koncepcióhoz kapcsolódik, hogy a kockázat csökkentéséért, célszerűbb kicsi elosztott rendszerekben gondolkozni.
„Ezért van szükség a légkörből vizet kinyerő eszközre, amivel könnyítünk a logisztikán, a kiadásokon, és életeket mentünk meg” – állítja David Moore, a GE egyik szakembere.
Innovatív technikákat – szorbens (folyadékokat felszívató) anyagokat, hőtani folyamatokat és 3D nyomtatást – kombinálnak össze: szorbens anyagok szívják fel a levegőt, speciális printelt szerkezet viszi rá a hőt, amire az vízzé válik.
A fejlesztéshez mesterséges intelligenciát is fognak használni, MI vizsgálja majd a molekulákat. Az egyetemek egy-egy területtel foglalkoznak, az egészet a GE fogja át.