HTML

Legyél Te is Szakértő!

Minden hírlevél feliratkozónknak egy 50 oldalas 3D nyomtatás kisokost és 3D Akadémia kedvezményt adunk ajándékba!

 

 

3D TECH WORSKHOPOK

Vegyél részt a 3D Akadémia képzésein és szerezz átfogó tudást a 3D technológiák jelenéről és jövőjéről!

3D nyomtatás, modellezés és szkennelés tanfolyamok a 3D Akadémián.

FRE3DEE a Facebookon

A Siemens 3D nyomtatással javít és korszerűsíti turbinalapátokat

ferenck 2021.02.03. 08:00

Az additív gyártásban (prototípuskészítés, javítás, gyártás, pótalkatrészek készítése) is egyre magasabban jegyzett Siemens a lézeres porágy-fúzió (L-PBF) 3D nyomtatótechnológián alapuló különleges hibridmegoldást (HybridTech) talált ki turbinalapátok korszerűsítésére. Az eljárással a rendszer kritikus részeiben a lapátfejek meghibásodása nélkül telepíthetők hűtőszerkezetek.

A fémporos fúziós módszerek bevett gyakorlatnak számítanak a javításban és korszerűsítésben, meglévő fémrészek porágyas fúzióval történő módosítása viszont sokkal összetettebb. A lézerfejnek nagyon pontosan kell „ismernie” az összes megmunkálandó részt.

3dnyomtatas_siemens_5.jpg

A Siemens Energy sikeresen abszolválta a feladatot, az L-PBF-nek köszönhetően, nagyon jó minőségű és nagyfelbontású szerkezeteket printelt. Az új terv eredményeként, a kritikus részek hatékonyabban hűthetők, amellyel megelőzhető az anyagveszteség.

Egy SGT5-4000F gázturbina egyetlen lapátja kb. annyi energiát alakít át, mint tíz Porsche 911. Ehhez a művelethez magas hőmérsékletre van szükség, amellyel nő a meghibásodások száma, alkatrészek deformálódnak, romlik a turbina teljesítménye.

A működésben lévő turbinalapátok egyedi formájúak, ami külön kihívást jelent, és egyben remek lehetőség a 3D nyomtatás alkalmazására. A 3D szkennelés és egy saját fejlesztésű algoritmus összekombinálásával, a lapátok formáját parametrikusan módosító digitális javítóláncot alakítottak ki. A mérnököknek arra is ügyelniük kellett, hogy a lézeres porágy-fúziót az oxidációnak nagyon ellenálló anyagra kellett kidolgozniuk.

Az első lapátsorral már elkészültek, és folyamatban van a szabványos javítási folyamat átállítása az újra. A jövőben a technológiát más alkatrészekre is tervezik alkalmazni, sőt új komponensek tervén is jócskán lehet majd javítani vele.

Címkék: ipar Siemens nyomtatótechnológiák

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://freedee.blog.hu/api/trackback/id/tr5316412432

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása