HTML

Legyél Te is Szakértő!

Minden hírlevél feliratkozónknak egy 50 oldalas 3D nyomtatás kisokost és 3D Akadémia kedvezményt adunk ajándékba!

 

 

3D TECH WORSKHOPOK

Vegyél részt a 3D Akadémia képzésein és szerezz átfogó tudást a 3D technológiák jelenéről és jövőjéről!

3D nyomtatás, modellezés és szkennelés tanfolyamok a 3D Akadémián.

FRE3DEE a Facebookon

Emberi sejtekből működő szívpumpát nyomtattak

ferenck 2020.07.24. 08:00

A Minnesota Egyetem kutatói centiméter léptékű működő szívpumpát nyomtattak egy laboratóriumban. A nyomat komoly hatással lehet az egyik legfőbb halálok, a szívbetegségek tanulmányozására. Például az Egyesült Államokban évente több mint 600 ezer ember hal meg ezekben a betegségekben.

Kutatók eddig pluripotens emberi őssejtekből átalakított szívizomsejteket próbáltak printelni. A pluripotens őssejtek arról ismertek, hogy a test mindenfajta sejtjévé átalakíthatók, például szívizomsejtekké programozzák át őket, majd speciális 3D nyomtatókkal jön a printelés: 3 dimenziós szerkezetek lesznek. Viszont még nem sikerült elérni a működésükhöz szükséges kritikus sűrűséget.

3dnyomtatas_sziv_1.jpg

A minnesotai kutatók megpróbálkoztak vele, ugyanazt a módszert használták, mint a többiek, és nekik sem jött össze. Ezt követően új megközelítés mellett döntöttek. Optimalizálták a 3D szerkezetek proteinjéből készült speciális tintát, majd emberi őssejtekkel keverték össze. A keverékből 3D szerkezetet printeltek, az őssejtekkel pedig nem egész egy hónap leforgása alatt elérték a szükséges sűrűséget, végül szívizomsejteket nyertek ki belőlük. A sejtek ekkor már együtt, az emberi szívhez hasonlóan dobogtak.

A kutatók előtte több évig próbálkoztak, és már azon voltak, hogy feladják, amikor két kutató tanácsára az őssejtek nyomtatásával kezdték. Nem akartak hinni a szemüknek, amikor meglátták az eredményt.

Az eredmény azért kritikus a szívkutatás számára, mert úgy printeltek szívizomsejteket, hogy azok összeszerveződnek és képesek együttműködni. A folyamat nagyjából úgy zajlott le, ahogy az őssejtek növekednek, majd specializálódnak az emberi szervezetben. A nyomatban mérhetővé válik ahogy a szív a testben mozgatja a vért, nyomon követhető, hogy mi történik sejt- és molekuláris szinten a pumpaszerkezetben. Például betegségeket lehet belevinni, meg lehet károsítani, aztán pedig a gyógyszerek és más kezelések hatása is tanulmányozható lesz.

Az 1,5 centi hosszú izmot speciálisan úgy tervezték, hogy későbbi tanulmányok céljából passzoljon egy egér hasüregéhez.

Címkék: orvosi bioprinting

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://freedee.blog.hu/api/trackback/id/tr416043670

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása