A NASA támogatja az Egyesült Államokban tevékenykedő chilei Copper 3D-t antibakteriális, mikrobák elleni orvosi műszerek Nemzetközi Űrállomáson (ISS) történő tesztelésében. A támogatást a cég az űrhajósok számára készülő eszközök fejlesztésére, hitelesítésére és mechanikai jellemzésére kapja.
A Copper eleve antibakteriális termékeket nyomtat; az FDA, az amerikai Élelmiszerbiztonsági és Gyógyszerészeti Hivatal által engedélyezett PLACTIVE anyaguk például antibakteriális és réz nanorészecskék keveréke.
Az alapötlet az úgynevezett aktív anyagok bevezetése a 3D nyomtatásba. Ezek az anyagok jelentősen javítanak a végső nyomat minőségén, jelen esetben a műszerek miattuk antibakteriálisak.
A réz nanorészecskék és más szállító/kontrolláló funkcióra használható elemek additív gyártással történő összekombinálásán alapuló új technológiájuk pozitív hatással lehet a NASA hosszútávú űrmissziói közben generálódó új kihívások megoldásában, például bonyolult sebesülések gyors kezelésében, fertőzések megelőzésében stb.
Hosszútávú űrküldetések jelentős kockázattal járnak az űrhajósok számára. Az extrém légköri feltételek egészségkárosodást okozhatnak. Az Európai Űrügynökség (ESA) által támogatott 2000-es HUMEX tanulmány írja le ezeket a biztonsági és egészségügyi kockázatokat. Azóta az ESA és más űrügynökségek számára ez az anyag az irányelvek gyűjteménye, a viszonyítási pont.
A Copper az ezeknél a küldetéseknél, például az ISS-en való hosszú tartózkodás, vagy a majdani Mars-utak során potenciálisan előforduló egyik egészségügyi problémára, az immunrendszer működési zavaraira is próbál megoldást találni. Egyelőre annyi ismert, hogy a zavarokat több tényező együtt válthatja ki: sugárzás, szinte mindennek ellenálló mikrobák, stressz, mikrogravitáció, megváltozott alvásszakaszok, elszigeteltség. A cég szerint azonban további tényezőket is figyelembe kell venni.