A világ jelenlegi legnagyobb lencséje, a 3,66 méter magas és 2,44 méter széles 1893 óta viseli tiszteletreméltó címét. Hawaii harmadik legméretesebb szigete, Oahu egyik világítótornyában, a Makapu’u ponton található.
Hamarosan változik a helyzet, mert a következő Valentin-napra, a Formlabs (és vezető tervezője, Marcelo Coelho) és az Aranda/Lash designstúdió Ablak a szívre installációja, egy 3,05x3,66 méteres Fresnel-lencse az eddigi rekordot átadja a múltnak. A terv megnyerte az évente megrendezésre kerülő Times Square Valentin Szív Designverseny tizedik „kiadását”, kivitelezésén már dolgoznak is.
Az óriási lencse 1090 összekapcsolódó 3D nyomtatott téglaformából fog állni, mindenféle formájú és méretű kamerákkal pakolják tele. A nyomtatást Form 2 3D nyomtatókon az optikai tisztaságú Clear műgyanta alapanyagból készítik el. Eleve úgy találták ki, hogy a híres tér képét torzítsa el, örökítse meg. Optikailag meghajlítja a fényt, középpontjában egy szívalakú ablakkal. A látogatók az ablakba nézhetnek, fényképezhetik magukat benne, teljessé téve a szemlencse és a kameralencse közti kapcsolatot.
„Marceloval a Times Square-en sétáltunk, és megállapítottuk, hogy mindenki fényképezi magát. Ebben az értelemben a tér azt jelképezi, hogy hogyan éljük meg a világunkat. Kultúránk fizikai manifesztálódása, kamerákon és képernyőkön keresztüli szétszóródása és magunkba szívása” – jelentette ki Aranda.
„Mindent a lencse tesz lehetővé, ezért döntöttük el, hogy a Times Square-hez méretezve elkészítjük a sajátunkat” – magyarázza az MIT-n végzett brazil-amerikai Coelho.
Az installációhoz az eredetileg világítótornyokba, tükrök helyettesítésére szánt Fresnel-lencsét választottak, hogy a fényforrás fénye minél messzebbre jusson el. „A koncentrikusan elhelyezkedő lencsemetszetek gyújtótávolságai a lencse fénytani középpontjától azonos távolságra vannak, így a rajta áthaladó fénysugarak nem széttárva, hanem párhuzamosan haladnak. Ennek köszönhetően tömege és vastagsága a vele egyenértékű – azonos gyújtótávolságú és átmérőjű – gyűjtőlencsénél lényegesen kisebb” – írja róla az MLZPhoto Tudástára. Két változatát különböztetjük meg: az egyik képalkotásra, a másik nem-lépalkotásra használt.
Az Ablak a szívre diffúz lencséje a fényt magába fogja, és olyan, mint a világítótornyoké vagy egy nagyító. Az optikus hatását megtartó installáció gömbszerű görbületté laposodó 98 koncentrikus gyűrűre oszlik szét. Minden egyes lencsét egyedileg terveznek, hogy a szerkezet építészeti és optikai elemeként egyaránt működjön.
A lencsekészítés – az üveg megdolgozása – hagyományosan fáradságos folyamat. Korábban lehetetlen volt ekkorát kivitelezni, és a projekttel pont azt szeretnék demonstrálni, hogy mire képes az újfajta tervezés, gyártás és az anyagtudomány vívmányainak alkalmazása.
A téglaformákat nyomtatás után meg kell tisztítani és más utótevékenységek is szükségesek, de ezek megközelítőleg sem annyira idő- és munkaigényesek, mint a hagyományos lencsefényezés. A nyomtatás kb. 50 3D printer kétheti munkája lesz, és a Form 2 sztereolitografikus printerein alapuló Form Cell automatizált gyártórendszer végzi.
A Formlabs gépeit Magyarországon a FreeDee Printing Solutions forgalmazza.