A bostoni Formlabs a napokban mutatta be két új 3D nyomtatórendszerét: a cég első szelektív lézeres szinterezéssel (SLS) működő printerét, a Fuse 1-t és a népszerű, többek között fogászati felhasználásra ideális Form 2 SLA gépet használó Form Cell automatizált gyártómegoldást. (A világ legfejlettebb, ipari színvonalú asztali nyomtatóját, a Form 2-t a FreeDee forgalmazza Magyarországon.)
A két rendszer mellett a vállalat a helyi lábbeli-gyártó New Balance-szel most kezdődő együttműködést is bejelentette. A partnerség részleteiről még nem nyilatkoztak, egyelőre csak annyit tudni, hogy remek minőségű nyomtatóanyagok előállításában segítik a New Balance-t, amelyekkel megvalósítható a folyamatos cipőgyártás. Maga a gyártás valamikor 2018-ban indul.
A 9999 dollárnál kezdődő, a legolcsóbb ipari SLS gépnél 20-szor olcsóbb Fuse 1 nem műgyantát, hanem poralapú anyagot és a részecskéket „egybesütő” – szinterező – lézert használ. A hozzáférhető anyagok közül az ipari gyártásban népszerű, nagyon erős és vegyi hatásoknak ellenálló műanyagokkal, például a Nylon PA12-vel és PA 11-el is működik. Ezekkel a matériákkal prototípusokat és végfelhasználói alkatrészeket egyaránt készítenek.
A szinterezéssel kivitelezhető, hogy minden részt segédanyag nélkül nyomtassanak, így a nyomat mértanilag komplexebb és jobb minőségű lesz. Mivel a felhasznált anyag újrahasznosítható, a Formlabs szerint részekre bontva az SLS a legköltséghatékonyabb 3D nyomtatótechnológia.
A printer csomagban, utómunkálati poreltávolító állomással, anyagokkal és más extrákkal 10000-19999 dollárral többe kerül. Az első szállítások 2018 közepén várhatók.
A Formlabs a Form 2 gépekből álló printerfarmot a Form Cell robotkarjával működteti, a cég így próbálja megvalósítani az ipari léptékű gyártást. A rendszer működteti, kiüríti a gépeket, lemossa a részeket, és az utólagos javításokat is elvégzi; ezeket a tevékenységeket külön egységek kivitelezik. Csökkenti a munka és anyagköltségeket, lehetővé teszi a 24 órás gyártást. A cégnél nagyon szigorú teszteknek vetették alá, hogy valóban hatékony és méretezhető gyártási eljárást kínálhassanak partnereiknek, vásárlóiknak. A rendszert egyébként több más vállalat, köztük a Google is teszteli.
A Form Cell szépen szemlélteti az új időket, a jelenlegi trendeket, hogy a 3D nyomtatást, több printert szimultán működtetve sorozatgyártásra alkalmas technológiává kívánják tenni. Mások, például a Stratasys és a Voodoo Manufacturing szintén hasonló megoldásokkal próbálkozik. Ha a megoldások valóra váltják a reményeket, a technológiát még több területen és a jelenleginél jóval nagyobb mértékben fogják használni.