A globális felmelegedés egyik tragikus következménye a vízalatti ökoszisztémák, például a korallzátonyok és különleges élőviláguk gyors pusztulása. Kutatók a legkülönfélébb módszerekkel próbálkoznak megmenteni őket.
A melbourne-i Zátonytervezés Lab (RDL) és James Gardiner, Sydney-illetőségű építész a 3D nyomtatáshoz fordult: printelt korallszerkezetekkel igyekeznek segíteni. Struktúráikat Bahrainben és Monacóban már használták is, az első kísérleteket siker koronázta.
A szerkezeteket kifejezetten a korallok kifehéredése (színük elfehéredése, elhalványodása) ellen tervezték. Akkor következik be, amikor a zátonyszimbiózist, az ott együtt élő organizmusokat megzavarja a vízhőmérséklet emelkedése, és például a virágállatokhoz tartozó korallpolipok kivetik a rendszer egészséges egyensúlyát fenntartó algákat. A nyomtatott darabokkal alternatív környezetet teremtenének, ahol maga a korall pusztulása után is fennmaradna a környező tengeri élet.
A kutatók nem alaptalanul bizakodnak. Fiatal korallpolipokat és az ökoszisztémához tartozó élőlényeket ugyanis vonzzák az egészséges korall 3D nyomtatással élethűen utánzott vibráló színei. A nyomtatáshoz kifejezetten környezetbarát homokkövet használtak. Helyi cégekkel és szervezetekkel kívánnak együttműködni, hogy minél nagyobb területen alkalmazhassák megoldásaikat – és próbálják fenntartani a vízalatti világ biodiverzitását.