A modularitás az okostelefonok jövője: a Google Ara projektje és a Circular Devices Oy PuzzlePhone-ja egyaránt ebbe az irányba mutat. A fejlesztéseket több elv vezérli: fenntarthatóság, egyedi hardvermodulok frissítése teljesen új telefon vásárlása helyett, „etikus gyártás.”
E szempontoknak leginkább a Fairphone holland startup napokban forgalmazott készüléke felel meg. A Fairphone 2 nemcsak nyílt, moduláris designja, hanem az egész gyártási folyamat miatt is megelőzi versenytársait.
Az okostelefon megjelenésével párhuzamosan a 3D Hubs a készülékhez tervezett nyomtatott kiegészítőket mutatott be. Alan Nguyen éjszakai dokkolót és erősítőt készített hozzá, mindkettőhöz a ColorFabb faalapú nyomtatószálát használta. Ezek az első fából készült – és a 3D Hubs Fairphone oldalán megvásárolható – okostelefon-kiegészítők.
A két cég a közös, elosztott munkával minimalizálja a szennyező anyagok kibocsátását, a túltermelést és a központosított gyártáshoz, valamint a kiszállításhoz kapcsolódó egyéb problémákra is talált megoldást. Az újrahasznosított farostok és a PLA összekeverése komoly ökológiai előnyökkel jár, az új kiegészítők biológiailag könnyebben lebomlanak, mint más okostelefon-tokok.
A nyílt forrás és a modularitás lehetővé teszi, hogy bárki belenyúljon a készülékbe, kijavítsa, miközben sokkal kevesebb hulladék termelődik, mint az elavult hardverek esetében. A tervek szerint, amikor a Fairphone hardvere elavul, a cég visszavásárolja, és a régi darabokat újrahasznosítja, új termékeket állít elő belőlük. Ezt pedig azt jelenti, hogy a készülék nemcsak folyamatosan frissíthető, hanem környezetvédelmi szempontoknak is eleget tesz.