Antonio Gaudi 1882-ben kezdte el építeni egyszerre (neo)gótikus és art nouveau, pre- és posztmodern remekművét, a Sagrada Familiát. A világ egyik leghosszabb ideje tartó építészeti projektjét a tervek szerint a katalán zseni halála után 100 évvel, 2026-ban fejezik be. Ha így lesz, rácáfolnak a korábbi közvélekedésre, hogy Barcelona egyik ékköve vég nélküli work-in-progress…
A munkálatokat nemcsak a rendkívül összetett építészeti formák nehezítik, hanem az is, hogy Gaudi eredeti rajzainak, írásainak jó része megsemmisült a spanyol polgárháború alatt.
Egy másik tény viszont felgyorsítja: a templom konzorciumához tartozó technikai stúdió évekkel ezelőtt vásárolt két 3D nyomtatót, amelyek (már amennyire lehet) lehetőséget adnak az eredeti tervek követésére, valamint felgyorsítják és költséghatékonyabbá teszik a munkát. Utóbbi azért is fontos, mert a projektet kizárólag magánadományokból finanszírozzák.
Munkába állításukkal 12 óráig tart a bármikor megváltoztatható moduláris prototípusok nyomtatása, nagyobb tempóban készíthetők modellek, a printerek pontosabban dolgoznak, kevesebb a hiba és az anyagveszteség.
Elképzelhető az is, hogy a 3DP technológia jóvoltából 2026-nál előbb is elkészülhet a teljes Sagrada Familia.
A 3DP alkalmazása egyben sajátos tisztelgés is Gaudi zsenije előtt: 1882-ben hagyományos technológiával kezdték el építeni a monumentális templomot. Egy évvel később a minden újra fogékony Gaudi viszont sokkal modernebb megoldások mellett döntött. Ha élne, valószínűleg támogatná a 3D nyomtatást is…