A szerzői jogok kérdése szorosan összekapcsolódhat a 3D nyomtatás jövőjével. A Gartner 2013 végén írt előrejelzése alapján 2015-ig legalább egy meghatározó jelentőségű nyugati gyártó panaszt fog tenni, mert jogtalanul használták valamelyik termékét nyomtatással készült, jó áron értékesíthető árucikkekhez. Az elemzőcég úgy véli, hogy a jogok eltulajdonítói nagy valószínűséggel nyugati és nem ázsiai ország állampolgárai lesznek. 2016-ra pedig az autó-alkatrész utángyártókat, a játékipart, az infokommunikációs szektort és a fogyasztói cikkekre specializálódott cégeket minimum 15 milliárd dollár kár érheti szellemi tulajdonjogok megsértése miatt.
A témával kapcsolatos hír, hogy korábbi Google és 3D Systems alkalmazottak tegnap jelentették be a 3D tartalmak jogkezelésével foglalkozó új platform, a Source3 megalapítását. A platform összekötőkapocsként fog működni márkák, tervezők engedélyezett 3D tartalmai és a gyártók, értékesítők között. Harmadik felek szellemi tulajdonának kezelésével, 3D nyomtatásra, renderelésre, animációra stb. való felhasználásának engedélyeztetésével szintén foglalkoznak majd. Le akarják egyszerűsíteni a 3D tartalmak licenszelését, előállítását és értékesítését.
A Source3 nem az első ilyen kezdeményezés, például a brit Things3D-t is hasonló céllal alapították. A 3D nyomtatás fejlődésével valószínűleg újabb szellemi tulajdon-, szerzői jog-kezelő cégek, platformok alakulnak.